Ako aplikovať lak na parkety a ako ju správne ošetrovať

Začnite správne. Skončite správne.

Radi by sme vám pripomenuli jedno jednoduché pravidlo, ktoré každý podlahár síce dobre pozná, ale napriek tomu naň niekedy zabudne. Môžete používať tie najlepšie laky na svete, a napriek tomu  nedocielite dobrého vzhľadu podlahy, ak nebola správne a dôkladne vybrúsená. A rovnako tak môžete používať najlepšie brúsne prostriedky na svete, a napriek tomu nedocielite dobrého vzhľadu podlahy, ak lak nebol aplikovaný správne alebo je nekvalitný.

Začnite správne. Skončite správne! To je slogan víťazov.

…. inak by sa mohlo stať, že budete začínať znovu.

Lak na drevenej podlahe zvýrazní všetky jej klady, ale môže tiež zvýrazniť jej nedostatky a škvrny. 

Niekedy zistíte, že k niečomu takému došlo, až keď je podlaha nalakovaná. Potom už nie je možné vybrúsiť len miesto s nepeknou škvrnou a znovu ju natrieť. Nanovo nalakovaná plocha by bola zreteľne vidieť a vám by, bohužiaľ, neostalo nič iného, než začať od začiatku.

Tomu sa môžeme vyhnúť voľbou vhodných prostriedkov  pre povrchovú úpravu podláh a ich správnym používaním. Odporúčame vám brusivo Bona Abrasives, antistatické brusivo 8300 Antistatic Abrasives a laky Bona.
V tejto brožúre uvádzame príklad vykonania povrchovej úpravy drevených podláh. Povrchová úprava väčšiny podláh sa riadi rovnakými zásadami a ich dodržiavanie je zárukou vynikajúcich výsledkov.

 

Postupujte krok za krokom podľa tejto brožúry a dosiahnete vynikajúce výsledky.     

klikněte na video

Vybrúsenie parkiet až na holé drevo

Drevenú podlahu je treba brúsiť postupne v niekoľkých fázach. Ak  napríklad prejdete od hrubého brúsenia priamo na jemné, môže sa stať, že nedosiahnete dostatočne hladkého povrchu a zostanú na ňom stopy po brúsení (drobné ryhy). Odporúčame postupovať v troch krokoch, ako vidíte na obrázku nižšie.
 

Ak nevybrúsite povrch  podlahy brúsnym materiálom so strednou zrnitosťou, zostanú po brúsení jemným materiálom viditeľné hlboké ryhy po hrubom brusive. Keď chcete, aby bola podlaha dobre vybrúsená, nikdy nepreskočte z hrubej zrnitosti priamo na jemnú.


Brúsenie drevených podláh bez prachu.

Bona vyriešila jeden z najväčších problémov podlahárov - prach. Systém Bona Dust Care Single vďaka jedinečnému systému dvojstupňového cyklónového odlučovania a hepa filtru umožňuje bezprašné brúsenie drevených podláh. 
 
1. Hrubé brúsenie.
  • Účelom tohto brúsenia je odstránenie pevných nečistôt, starého laku a škvŕn na dreve. Bežne sa začína so zrnitosťou P36 alebo P40.  Vo výnimočných prípadoch, u veľmi nerovných povrchoch alebo borovicových podláh s nánosom starého laku budete potrebovať zrnitosť P24.
2. Stredné brúsenie.
  • Ako ďalší krok odporúčame stredné brúsenie stredne zrnitým brúsnym materiálom so zrnitosťou P50 až P80, ktorý odstráni stopy zanechané hrubým brúsením a stopy zanechané brúskou pri jej spúšťaní.
3. Jemné brúsenie.
  • Jemné brúsenie sa obvykle vykonáva brúsnym materiálom so zrnitosťou P120. Ak používate lak na báze rozpúšťadla, môžete pre posledné brúsenie použiť materiál so zrnitosťou P100 a aj tak dosiahnete hladký povrch. Ak ale používate laky na vodnej báze, mali by ste posledné brúsenie vykonať brusivom so zrnitosťou P120 a jemnejším.
4. Extra jemné brúsenie.
  • Ak chcete dosiahnuť minimálne zdvíhanie vlákien dreva, môžete použiť systém Scrad, ktorého súčasťou je Scrad Wing so zrnitosťou P120 alebo P150 (k dispozícií v rade brúsnych prostriedkov Bona Abrasives). S jeho použitím odstránite odstávajúce vlákna dreva z povrchu podlahy, ktoré majú ťažké brúsky tendenciu tlačiť dolu do dreva.


Základný lak na drevené podlahy

Základný lak predstavuje omnoho viac, než iba spôsob ako ušetriť peniaze tým, že nemusíte použiť drahší vrchný lak na prvú vrstvu.
Sme presvedčení, že základný lak by mal slúžiť k dobrému účelu a ponúknuť také technické výhody, akými je minimalizácia rizika bočného lepenia hrán. Rada výrobkov Bona vám ponúka dve rôzne alternatívy, pričom sa v oboch prípadoch jedná o jednozložkové laky na vodnej báze. Výber vhodného základného laku závisí na tom, akým náradím ho budete nanášať. Ak používate nerezovú špachtľu, zvoľte Bona Trowel.

Naniesli sme jednu vrstvu  niektorého zo základných lakov Bona Prime (Classic,  alebo Intense). Pozn. V súčasnej dobe sa dá farebne tónovať holé drevo na podlahách použitím systému Bona Create s následnou aplikáciou Prime Intense a potom treba naniesť vrchný lak na vodnej báze.

Základné laky Bona Prime (Classic,  Intense) tvoria základ pre dobrý vzhľad a rozlievanie vrchného laku. Ak nanášate základný lak Bona Prime valčekom alebo štetcom, použite 1 liter na 8-10 m² . Obvyklá doba schnutia je 1-2 hodiny.

Základný lak Bona Prime Trowel  vytvára silný a pevný film, ktorým vrchný lak neprenikne. Obvykle nevznikne efekt zdvihnutia vlákien dreva a medzibrúsenie prvej vrstvy vrchného laku nebude treba. Má hustejšiu konzistenciu než ostatné laky Bona, pretože je určený k nanášaniu nerezovou špachtľou. Špachtľa  vytvára veľmi tenkú vrstvu laku, a preto je treba naniesť vrstvy dve - tri. Doba schnutia prvých dvoch vrstiev je iba 10-15 minút.

Pretože takto nanesená vrstva laku je veľmi tenká, nedochádza obvykle k zdvíhaniu vlákien, teda pred aplikáciou vrchného laku nie je treba túto plochu medzibrúsiť. Poslednú vrstvu laku Bona Prime Trowel nechajte schnúť najmenej 45 minút, čo je doba, počas ktorej lak úplne uschne. V opačnom prípade sa vystavujete riziku, že vrchný lak prenikne cez základný lak do dreva a spôsobí zdvihnutie vlákien dreva.

 

Zvýraznenie hĺbky farebného tónu dreva

Oživené drevené podlahy dávajú interiéru skutočne elegantný vzhľad. Tradične dávali podlahe hĺbku prostriedky pre úpravu drevených podláh na báze rozpúšťadiel. Toto farebné prevedenie s hlbokým tónom teraz môžete dosiahnuť pomocou bezpečnej formulácie Bona Prime Deep. Bona Prime Deep zvýrazňuje tradičnú hĺbku farebného tónu drevených podláh. Formulácia s nízkym obsahom rozpúšťadla vytvára jedinečnú harmóniu v intenzite farebného tónu, ktorý vám zaistí iba Bona. Pracovať s produktom Bona Prime Deep je skutočným potešením. Môže zostať dlhú dobu v otvorenom stave, s jeho aplikáciou preto nie je treba ponáhľať a je možné natierať aj rozmerné povrchy. Nehrozí tu riziko vzájomného prekrývania náteru a výsledkom je rovnomerne sfarbená drevená podlaha.

 

Medzibrúsenie laku

Akonáhle je povrch úplne suchý, môžete začať s jeho medzibrúsením. Najlepšie výsledky dosiahnete, keď použijete brúsny systém spoločnosti Bona – Bona Abrasives Scrad. Je to ideálny systém k ľahkému medzibrúseniu, ktorý sa skladá z dvoch častí: Scrad Wing (trojuholníkový brúsny papier) a Scrad Pad (druh netkanej textílie z Nylonu s brusivom P320). Budete tiež potrebovať nízko rýchlostnú tanierovú brúsku. Scrad Wing je špeciálne ošetrený teplovzdorným materiálom a Scrad Pad medzibrúsi lak veľmi jemne. Výsledky brúsenia základného laku Bona s použitím tohto systému sú veľmi dobré.
  

Brúsna mriežka môže zanechať brúsne stopy.

Pri trení, ku ktorému dochádza pod mriežkou, vzniká teplo, pri ktorom dochádza k mäknutiu laku na vodnej báze a mriežka sa čoskoro zanesie. Takto zanesená mriežka nielenže nepracuje efektívne, ale rovnako môže povrch poškrabať a zanechať znateľné stopy po brúsení.
 


Základný lak na podlahe sme medzibrúsili pomocou tanierovej brúsky so systémom Scrad najprv  priečne a potom pozdĺžne.
 

Aplikácia vrchného laku

Všetka vaša poctivá práca môže byť zmarená, keď pre poslednú vrstvu vrchného laku nepoužijete vrchný lak vysokej kvality. Vždy nanášajte lak v dostatočnom množstve. Veľa problémov, s ktorými  sa stretávame, je zapríčinená použitím nedostatočného množstva laku. Napríklad aplikácia iba jednej vrstvy vrchného laku po použití základného laku, namiesto dvoch alebo troch. 

Naneste vrstvu vrchného laku Bona v množstve 1 liter na 8-10 m² .
•V závislosti na predpokladanom stupni záťaže podlahy môžete naniesť viac vrstiev vrchného laku.
•Miestnosť môžete začať užívať 8 hodín po poslednom náteru.
•Ľahký nábytok začnite sťahovať späť do miestnosti po 24 hodinách, ťažší nábytok po 4 dňoch.
•Koberce / predložky položte do miestnosti po týždni.

Môžete sa spoľahnúť, že ak použijete niektorý z vrchných lakov z radu Bona, docielite nielen vynikajúci vzhľad a kvalitu vašich podláh, ale aj spokojnosť vašich zákazníkov. Tieto laky sú na vodnej báze a sú teda podstatne bezpečnejšie ako laky na báze rozpúšťadiel. Sú lepšie pre vaše zdravie aj pre životné prostredie.
 

Ako zvoliť správny lak

Či použijete na podlahu základný lak, záleží čisto na vašom rozhodnutí. Všetky vrchné laky Bona je možné kombinovať so všetkými základnými lakmi Bona a dajú sa aplikovať priamo na holé drevo. Voľba laku čiastočne závisí od spôsobu používania a od stupňa  záťaže podlahy (pozri tabuľku). Pozn.: Podlahy na podlahovom kúrení musia byť vždy natreté základným lakom z hľadiska eliminácie možného bočného zlepenia hrán drevených podlahových prvkov.

Bona Novia je jednozložkový lak na vodnej báze, ktorý je ideálny pre použitie v domácnosti. Splňuje potreby podlahárov i zákazníkov. Dobre sa rozlieva pri jednoduchej aplikácií.

Bona Mega je najpredávanejší lak na vodnej báze na svete. Má vysokú odolnosť proti opotrebeniu oderom, je vytvorený 100% polyuretánom a polymer vytvára väzby s kyslíkom. Používa sa ako v domácnostiach, tak aj vo verejných priestoroch.

Bona Flow je polyuretánový dvojzložkový vrchný lak na vodnej báze so všetkými dobrými vlastnosťami lakov na báze rozpúšťadiel, avšak bez ich známych rizík. Keďže väčšina lakov na báze rozpúšťadiel obsahuje asi 60 % rozpúšťadla, kým Bona Flow obsahuje iba 4 % týchto látok.

Bona Traffic je polyuretánový dvojzložkový lak na vodnej báze s výnimočnými vlastnosťami aké má, a to najvyššiu odolnosť proti opotrebeniu. Používa sa do priestor s extrémnym prevádzkovým zaťažením. 

Upozornenie:
Pri lakovaní podláh s podlahovým kúrením vždy použite základný lak, rovnako tak ako u podláh vyrobených z driev rýchlo nasiakavých (buk, jaseň, čerešňa, javor…) a pri nebezpečenstve vzniku bočného zlepenia hrán jednotlivých prvkov podlahy.    
        

Predstavujeme radu Bona Naturale

Bona Naturale 1-Comp. – jednozložkový náter budúcej generácie pre ochranu povrchu drevených podláh v interiéri. Spojuje v sebe tie najlepšie vlastnosti drevného oleja, tvrdého vosku, olejov a vodných lakov s unikátnym prírodným vzhľadom a vlastnosťami. Vyznačuje sa prirodzeným vzhľadom a štruktúrou dreva. Jednodenný systém (aplikácia v 2 vrstvách), umožňuje miestne opravy. Jednoducho sa aplikuje.
 

Bona Naturale 2-Comp. – dvojzložkový náter. Modifikácia Naturale pre extrémnu odolnosť proti opotrebeniu. Vyvinutý pre použitie v komerčných priestoroch. Musí byť aplikovaný základný náter Naturale Base.
 

Bona Naturale Base - základný náter vyvinutý ako základ pre Bona Naturale 2 - Comp. Je možné prednostne použiť aj ako základ pre Bona Naturale 1 - Comp. Bona Naturale Base má mimoriadne rozlievanie a dáva drevu prírodné zafarbenie.

 

Údržba a čistenie všetkých typov podláh

Aj keď podlahy ošetrené lakmi Bona vyžadujú len minimálnu údržbu, musia sa aj tak pravidelne čistiť. Kľúčom k udržaní atraktívneho vzhľadu podlahy je pravidelné upratovanie. S prípravkami Bona máte istotu:


•Ochrana a starostlivosť o podlahu.
•Účinne odstraňuje škvrny, nečistoty a špinu.
•Pripravený k okamžitému použitiu. Stačí naniesť rozprašovačom a zotrieť mopom. Žiadne rozpúšťanie vo vode. Žiadne vedro.
•Netoxický a ekologický výrobok.

S Bona Čističem na parkety a Bona Čističem na laminátové podlahy & keramickou dlažbu stačí nanést prostriedok na podlahu rozprašovačom a setřít.

Bona Čistič na parkety je speciálně vyvinut na drevené podlahy. Je pH neutrální - nepoškodí laky na drevěné podlaze.

Bona Čistič na laminátové podlahy & keramickou dlažbu je speciálně vyvinut na tvrdé povrchy (pro laminátové podlahy, PVC a keramickú dlažbu). 

  

Údržba eshop KOUPIT ZDEBona Spray Mop - rýchly pomocník pre čistenie všetkých typov podláh. Ocenia ho predovšetkým moderné ženy v domácnostiach. Bona Spray Mop skutočne šetrí Váš čas. K čisteniu nepotrebujete vodu, ani vedro. Integrovaný čistiaci prostriedok si dávkujete podľa svojej vlastnej potreby stlačením páčky umiestnené na mope. Na rozdiel od bežných čistiacich prostriedkov Bona Spray Mop nerozotiera špinu, ktorá sa tak nahromadí vo vedre postupným žmýkaním handry. Mikrovláknová utierka - Bona Pad umiestnená na Spray Mope "uzamkne" špinu do utierky, ktorá je súčasťou mopu a nerozotiera tak usadenú špinu.

Pri použití nadmerného množstva vody u bežných čističov používate príliš veľké množstvo vody, ktorá drevenej podlahe škodí (napučanie, vlnenie). Spray Mop si dávkujete podľa svojej vlastnej potreby a podlaha tak netrpí.

 

BONA SPRAY MOP obsahuje: 


• Bona Čistič na podlahy 0,85 l - náhradná náplň je teraz opakovane doplniteľná, pripravená k okamžitému použitiu!
• Bona Spray mop s otočnou hlavicou
• Bona Čistiaci pad z mikrovlákien, ktorý spoľahlivo absorbuje prach a nečistoty.

Čistiaca náplň je znovu doplniteľná. Čistič na parkety (na drevené podlahy) a Bona Čistič na laminátové podlahy & dlaždice (pre laminátové podlahy, PVC, keramickú dlažbu, marmoleum, vinyl...) zakúpite v 0,85 l alebo 4 l balení.


ESHOP čistiace prostriedky: www.bonaspraymop.sk

  

 

15.1.2019
Bona Mega ONE. 1-složkový lak kvalitou a výkonem 2-složkového laku. Nevyžduje míchání s tužidlem, nabízí vynikající odolnost, snadné nanášení, nabízí možnost rychlejšího středního obroušení, které zajišťuje lepší přilnavost a žádné zanášení brusiva, stejně jako odolnost. Je nežloutnoucí.
3.1.2019
Bona organizuje semináře pro podlaháře i zákazníky po celý rok jak České Republice, tak na Slovensku. Přijeďte se podívat a něco nového se naučit. Máme pro vás spoustu novinek, tipů a také ukázky našich produktů v praxi. Každý účastník získá Certifikát o absolvování semináře.
13.12.2018
Bona Care Program údržby dřevěných podlah je jedinečný program, který byl navržen tak, aby vyhovoval potřebám každého typu dřevěné podlahy. Nabízíme: údržbu - ochranu povrchu - hloubkové čištění - přelakování. Naše návody, produkty a řešení vám zajistí optimální péči a údržbu snadno, rychle a efektivně.
31.8.2018
Bona Inspiration. Nevyměňujte svou dřevěnou podlahu. Renovujte ji! Koncepce nabízí 5 stylů a 17 povrchových úprav. Od tmavých, rustikálních, až po podlahy se světlým, lakovaným povrchem. Z vaší světlé podlahy "uděláme" tmavou, a naopak. Profesionálně.
8.3.2018
Nová dimenze v kresbě dřeva a barevných efektech. Unikátní technologie kartáčování zvýrazní přírodní krásu dřeva a podtrhne dramatický vzhled dřevěné podlahy. Bona technologie kartáčování drásá hluboko do struktury dřeva. Tím se zvýrazní kresba dřeva a vytvoří efekty na povrchu podlahy. Počínaje kontrastem dvou odstínů, přes moderní dvoubarevné efekty, které rozhodně přitáhnou pozornost, až po ošetření rozsáhlou škálou olejů a laků Bona – možnosti jsou nekonečné.